top of page

Ako sme zasiali, tak budeme žať alebo Prečo jarná únava a čo s ňou

 

Akademia Natura, Mária Hrková
 

V tejto dobe je fenomén jarnej únavy veľmi rozšírený, dokonca až tak, že sa začal pokladať za normálny. “To je v poriadku, ide na teba jarná únava.” je bežná veta. A teda namiesto toho aby sme si užívali lúče jarného slnka a vdychovali vôňu prebúdzajúcej sa zeme ležíme doma, bolí nás hlava, sme malátny a nič sa nám nechce. Netreba však zabúdať na nekonečnú vynaliezavosť ľudskej lenivosti, ktorej už len existencia slovného spojenia “jarná únava” hrá do karát – v tom prípade nasledujúce rady nepomôžu.

Otázkou je prečo jarná únava vzniká, čo s ňou a čo robiť aby nám budúcu jar nerobila spoločnosť.

Prečo jarná únava vzniká?

Naše telo funguje vďaka energii, to všetci vedia. Tu prichádza rozpor. Väčšina z nás má od detsva o energii, ktorú potrebujeme, do mysle vryté vety ako: “Musíš veľa jesť, aby si mal veľa energie.” alebo “Daj si sladkosť, bude ti to lepšie myslieť.”. Tým pádom si predstavujeme, že najlepšie je pre nás výdatné jedlo, najlepšie veľa mäsa a potom nejaký ten sladký dezert. To, že sme po takejto kombinácií malátny až nevládny, už nikoho netrápi. Veď sme po jedle, to je normálne. Je to však signálom, že to, čo nám malo energiu dať, nám ju zobralo.

Energia, ktorá skutočne vyživuje naše telo, je energia Slnka – životná energia. Tú dokážeme zhromažďovať od skorej jari do jesene. Samozrejme je to možné aj v zime, ale iba do menšej miery. Túto energiu naozaj získavame primárne z potravy. Potrava bohatá na slnečnú energiu je najmä rastlinného pôvodu. Rastliny sú totiž na rozdiel od nás neustále vonku, čo znamená, že vnímajú plný slnečno-mesačný svit. Energiu slnka vieme načerpať aj pobytom na čerstvom vzduchu.

Ak často trpíte jarnou únavou a máte pocit, že to nie je prezlečená lenivosť, je na mieste sa zamyslieť nad zložením svojho jedálneho lístka. Pokiaľ je plný živočíšnych bielkovín, rýchlych cukrov a kombinuje v jednom jedle bielkoviny so sacharidmi, znamená to, že si zaťažujeme tráviaci trakt. Kedže všetko so všetkým súvisí (hlavne všetky orgány s tráviacim traktom), nielen že telo životnú energiu nečerpá, naopak, spotrebúva ju. Príčinou je takisto aj priveľa času stráveného v interiéri. Ak máme takéto návyky od jari do jesene (poväčšine celoročne), práve v období, kedy máme životnú energiu čerpať, a čo je dôležité, robiť si zásoby, tak ju jednoducho nečerpáme alebo aspoň nie dostatočne.

A teda podľa múdrosti našich starých mám – ako sme zasiali, tak budeme žať, koľko energie sme načerpali, kým sme mohli, toľko jej budeme mať k dispozícií v zime.

Pokiaľ sa nám minie skoro, nezomrieme, lebo telo je múdre a chce žiť. Čerpá teda prísne tajné rezervy. A čerpá a čerpá, kým musí, teda do jari, kedy by sme sa po správnosti mali začať prikrmovať. Princípom je - pokiaľ čerpáme tajné zásoby niekde sa to zákonite prejaví. Príde jar, telo si vydýchne, povie si, že už nemusí ísť na úrok samého seba a je to tu – jarná únava. Ctítime sa ako keby nás niekto vycical - stalo sa, vycicali sme samých seba.

Čo s jarnou únavou?
Ešte, že tu je opäť jar! Tá nám prináša Slnko a aj prvé bylinky plné vitamíov a životnej energie. Najlepší liek, ktorý moja mamka nazýva životabudič je nápoj z mladej žihľavy (pŕhľava dvojdomá). Pripravíte ho tak, že na peknom, čo najčistejšom mieste nazbierame mladú žihľavu – je to jedna z prvých byliniek, ktorá vykukne. Keď sme sa prešli po jarnom Slnku, pozohýbali sa pri zbere, trošku popŕhlili – máme nazbierané. Odporúčam nazbierať viac, zíde sa. Na prípravu cca 2dcl životabudiča potrebujeme 2dcl pohár naplnený žihľavou. Treba ju trošku umyť a zaliať studenou vodou, ideálne nechať cez noc postáť. Ráno zmes rozmixujeme, môžeme dochutiť citrónovou šťavou a lyžičkou medu a vypijeme. Ideálne aj ráno aj večer.

 

 

 

 

 

 

Žihľava je jedna z najliečivejších byliniek aké poznám. Čo je fantastické, je aj jedna z najrozšírenejších, čím chcem povedať, že s hľadaním by nemal byť problem. Jej priaznivým účinkom budem venovať samostatný článok.

Ďalším typom na zmiernenie jarnej únavy sú čerstvé púpavové lístky. Obsahujú vitamíny, ktoré podporia činnosť žliaz a tým dodajú telu životnú energiu. Dajú sa použiť do šalátu alebo len tak na chleba. Chutia podobne ako rukola. Môžeme ich dokonca zmiešať s pŕhavou, pridať cibuľku, nejaký ten panenský olej a energetický šalát je na svete.

 

 

Výborné sú aj byline čalamády s jarných bylín – spomínaná žihľava, púpava ale aj prvosienka, sedmokráska či podbeľ. Pripravíme ju z čerstvo natrhaných kvetov a listov, ktoré na tesno natlačíme do pohára a pridáme pol lyžičky sójovej omáčky alebo jogurtu. Zaťažíme, necháme dve hodiny postáť a konzumujeme.

Všetky spomenuté rastliny majú spoločného menovateľa, tým je čistenie krvi a podpora tráviaceho traktu. Tu je vhodné spomenúť, že pred bylinnými hodmi je vhodné dať si pôst, aby sme umožnili živinám dostať sa do krvného obehu a odtiaľ tam, kam treba. Pôsty sú kapitola sama o sebe. Známa je napr. ryžová diéta (jeme iba guľatú ryžu natural, nesolenú) alebo klasická hladovka.

Už po samotnom pôste sme vitálnejší a v tele cítime ľahkosť prichádzajúcich teplých dní. Keď si k tomu dáme životabudič a jarný šalát, energia sa razom doplní a hors a do robenia zásob na zimu.

Takže slnečnej energii zdar a jarným bylinkám trikrát hurá! Prajem krásnu jar, veľa farieb a voňavú zem.

 

bottom of page