top of page

Všekrém

 

Milí priatelia, ako poniektorí už viete, vyrábam  jedlú domácu kozmetiku. Som vďačná, že si už stihla nájsť spokojných používateľov. Veľmi obľúbený je Všekrém. V tomto článku vám chcem objasniť prečo je Všekrém Všekrémom a na čo všetko ho môžeme použiť.

 

 

Všekrém je Všekrémom najmä vďaka jeho zloženiu.

 

 

Hlavnou ingredienciou na jeho výrobu je maslo, z ktorého sa v procese výroby krémiku stane ghee, teda prepustené alebo pretopené maslo.  Ghee je úžasné a o jeho blahodárnych účinkoch je napísané veľa napr. tu: http://www.sankara.sk/maslo-ghee-ucinky/ alebo tu http://www.uzdrav.sk/clanok-47-336/Ghi---prepustene-maslo-.html. Vo Všekréme plní hneď viacero funkcií:

  • predchádza pľuzgierom a jazvám, (je vhodný na liečenie popálenín)

  • podporuje činnosť tkanív a je výživou pre kožu,

  • pleť robí krásnou a žiarivou.

Okrem toho zaručuje, že sa Všekrém nekazí, ba čo viac – vlastnosti ghee sa jeho vekom zlepšujú , inak povedané, čím starší Všekrém, tým lepší Všekrém.

Ďalšou zložkou je extrakt z plodov ruže šípovej, teda zo šípok. Tie obsahujú veľa vitamínu C, ktorý nám pleť prekrví aj vyživí a tým omladí. Okrem toho si môžeme šípky všimnúť usilovne zdobiť konáriky kríkov aj v tých najtuhších mrazoch. To z nich robí nášho spojenca v dňoch sychravých, veterných a mrazivých, vtedy nám,  ako zložka Všekrému, pomáhajú udržať našu pokožku pružnú, hebkú a odolnú.

Do Všekrému dávam aj sušené kvety nechtíku lekárskeho. Tie pokožku zjemňujú, hoja malé aj veľké rany a pôsobia protizápalovo. Nechtík je veľmi sympatická bylinka a vo Všekréme má aj ukľudňujúcu funkciu, múdre knihy hovoria, že podporuje centrálnu nervovú sústavu.

 

Vo Všekréme nájdeme aj aloe vera. Toť ďalší zázrak prírody. Pomáha nám vo všeličom. Na pokožku má obzvlášť zvláčňujúci účinok. Tiež podporuje hojenie rán, popálenín,  lieči ekzémy, psoriázu, kožné zápaly, či akné, má protizápalový účinok.

Všekrém obsahuje aj olej z vlašských orieškov. Ten nám do Všekrému prepašuje všetky vitamíny, ktoré sú obsiahnuté v samotnom orechu. Takto ich dostávame do tela cez pokožku, nás najväčší orgán tela. Vlašský orech je zdrojom vitamínu E, B1, B6, selénu, fosforu, sodíka, soli kyseliny listovej a horčíka. Pokožku nám teda krásne zvlhčí a vyživí. Dostatok horčíka v tele podporí dobrú náladu.

Posledná zložka Všekrému je včelí vosk, samozrejme priamo od včelára. Ten Všekrém zastabilizuje a urobí krémovú konzistenciu. Zastabilizuje nám aj pokožku, vyhladenú a vypeknenú, bez toho aby nám upchal kožné póry, pokožka je teda chránená a môže slobodne dýchať.

 

Vo všekréme teda nie sú žiadne konzervanty, Ečka ani nič čo sa nedá zjesť bez škodlivých vedľajších účinkov. Preto je vhodný aj pre deti či bábätká. Po natretí sa môžu slobodne oblizovať.

Treba dodať, že každý Všekrém je robený s láskou, 

radosťou a troškou kúzla.

V akých prípadoch je teda super natrieť sa Všekrémom?

Ak máme suchú pokožku, popáleninu (aj od Slnka), keď ideme von do snehu a mrazu, ak naša pokožka potrebuje vyživiť, ak máme akné, či iné ranky na koži (napr. ošúchaný noštek od vreckovky), na zádery, na jemnú detskú pokožku, ak  máme viac rokov na ako chceme vyzerať alebo chceme len tak voňať ako masielko.

Tak ľudia milí, ako ste sa práve dočítali, je  Všekrém vhodný skoro na všetko, a preto je Všekrém Všekrémom. Ak máte alchymistické chúťky, rada vás výrobu Všekrému naučím na niektorom z mojich pripravovaných kurzov. Pre viac info sledujte našu stránku akademianatura.sk alebo mi rovno napíšte na majka.hrk@gmail.com.

Varovanie: po natretí sa Všekrémom je tu veľké riziko zlízania krému vašim domácim zvieracím miláčikom.

Súvisiace články:

Výroba ghee - Ako na to?


Ghee naše každodenné

bottom of page