Ghee naše každodenné
Mám rada veci, ktoré nepodliehajú trendom. Trendy sú všade, nie len v móde. Sú v spôsobe života, liekoch, potravinách - vo veciach kde nemajú čo hľadať. To, že prací prášok, ktorý som doteraz používala označuje nová reklama ako nedostačujúci, zato ten nový je o veľa lepší, na to sme už zvyknutí a aspoň väčšina z nás to neberieme nijak dramaticky. Zrazu sa však podľa najnovšieho trendu nemá piť mlieko, je to nezdravé...pred pol rokom to ešte bolo v poriadku. Niekto však stále tvrdí a má na to pádne argumenty, že to v poriadku je. Iný má takisto pádne argumenty, že to v poriadku vôbec nie je. To isté sa deje s vajíčkami, surovou zeleninou, pomarančmi, medom...a v neposlednom rade s olejmi. Jednému sa z toho môže aj hlava zatočiť. Človek, ktorý by aj chcel jesť to čo je zdraviu prospešné a pre telo najlepšie si po prečítaní 8. článku ako to vlastne je s tým mliekom, povie...kašlem vám ja na celú zdravú výživu. Niet sa mu čo čudovať.
Dilemu aký olej používať som podobným spôsobom, teda čítaním protichodných článkov, riešila pomerne dlho. Bolo mi jasné, že rafinované oleje to u mňa nevyhrajú, panenských olejov je celkom dlhý zoznam a veru pri čítaní o omega3 a omega 6 mastných kyselinách sa mi hlava aj zatočila. O ghee som prvýkrát počula od Karpatských Pecúchov, u ktorých sme sa učili kadečomu. Hovorili nám na čo všetko je dobré a naučili nás ho aj robiť. Chutilo mi a od vtedy sme ho z času na čas používali. Do svojej kuchyne som ho intenzívnejšie zaviedla až cca pred štyrmi rokmi po prednáške „Úvod do áyurvédy“. Prednášal Tribanhga Das, ktorý vyslovil, vtedy pre mňa, dosť sci-fi viet. Jednou z nich bola aj veta „ghee je jediný tuk, ktorý vie naše telo stráviť, ostatné spôsobujú tukovatenie pečene, zato sú skvelé na masáže.“.
Nie je to úplná citácia, keďže to už bolo dávno, ale toto mi utkvelo v hlave. Zdalo sa mi to jemne pritiahnuté za vlasy, predsa o kokosovom oleji sa hovoria samé dobré veci (aj keď nie len dobré), aj o tekvicovom na studenú kuchyňu a všetci používajú olivový...bežalo mi v hlave. Každopádne mi ghee chutilo a páčilo sa mi, že je to tuzemský produkt. Od vtedy malo ghee na kuchynskej linke čestné miesto pri ostatných olejoch. Jedlo na ghee chutilo vždy dobre, ale zdalo sa mi drahé a trošku náročné na výrobu. Preto som stále používala aj iné oleje. Po presťahovaní z Bratislavy na myjavské kopanice som varila veľa a paradoxne som mala menej času na robenie ghee. Varila som teda na olejoch – najlepších dostupných možných, no ghee mi stále vŕtalo v hlave.
Konečné rozhodnutie prišlo pred necelým rokom. Z rôznorodých zdravotných dôvodov (alergia, únava...) sme sa s priateľom rozhodli ísť na áyurvédske vyšetrenie. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavých vecí o sebe a o tom ako celkovo fungujú naše telá. Keďže áyurvéda hovorí: „keď nám dobre funguje trávenie, sme zdraví a máme dlhý a šťastný život“, dalo sa čakať, že liečba bude spočívať najmä v zmene jedálnička. Tak aj bolo. Dostali sme veľa odporúčaní na zmenu. Niektoré boli pre nás opäť trochu sci-fi (žiadna cibuľa? Ani cesnak?). Ghee nám bolo opäť odporučené ako najzdravší, pre telo najstráviteľnejší tuk. Takže: „Ideme do toho!“. Zrazu sa mi uľavilo, už nemusím rozmýšľať o omega3 a omega6 kyselinách, teplote prepaľovania, rafinovaní...vlastne v tomto mi áyurvéda veľmi uľahčila život a na kuchynskej poličke na mieste olejov tróni ghee ako jediný vládca. Áyurvéda je tu predsa len s nami už cca 5000 rokov, uznaná WHO (World Health Organisation) a proti ghee som zatiaľ nečítala ani jeden protichodný článok. Tomu hovorím nepodliehanie trendom.
Na koniec sa hodí spomenúť aspoň niektoré z účinkov ghee na náš organizmus a prečo je dobré ho používať:
-
Neprepráža sa. Resp. má veľmi vysokú teplotu prepálenia 232°C
-
Pri procese výroby sa zmení chemický reťazec na takmer len nenasýtené tuky a má krátke reťazce mastných kyselín, ktoré sú telom ľahko spracovateľné
-
Viaže na seba voľné radikály a teda chráni zdravé bunky, vďaka antioxidantu vitamínu E
-
Podľa áyurvédy zlepšuje tráviaci oheň a teda pomáha lepšie tráviť potraviny v žalúdku
-
Upravuje a udržiavažalúdočné prostredie
-
Podporuje črevnú peristaltiku a čistí črevné záhyby (postupne zmäkčuje usadeniny a pomáha ich vylučovaniu). Je to vďaka butyrátu, teda spomínanej krátko-reťazcovej kyseline maslovej
-
Podporuje flexibilitu tela a činnosť tkanív, zdravé a silné kosti (vitamín K2)
-
Zlepšuje pamäť, nervovú sústavu (horčík, vitamín D)
-
Zmierňuje zápaly
-
Ďalej obsahuje vitamín A, draslík, sodík či železo
-
Nekazí sa (ak je správne skladovaný napr. s pootvoreným viečkom), ba naopak – čím staršie, tým liečivejšie.
Dalo by sa pokračovať. Už však asi máte predstavu, že ghee je super a môžem ho len odporúčať. Preto je aj jediným tukom na ktorom varím „Obedíky od Marienky“.
Článok ako vyrobiť ghee nájdete tu: Výroba ghee - Ako na to?
PS: Ghee má skvelé účinky aj na pokožku, preto z neho vyrábam „Všekrém“, článok o ňom si môžete prečítať tu: Všekrém