top of page

RAŽNÁ MÚKA

Ešte, že sú tu tie alternatívy. Ako príležitosť vyskúšať jednu z nich mi prišliel vhod svatobný maratón, a teda s tým spojená túžba vyzerať k svetu. Tak teda skúsim múku (BIO ražná celozrnná polohrubá)...Výsledok je príjemný, ani odtok v hoteli som nezapchala (dúfam, Johanka od toho upustila práve z týchto inštalatérskych dôvodov). Vyčesávanie bolo pracné...to bude aj tým, že v hoteli nebola normálna sprcha, iba tá, čo sa hrá, že je vodopád, teda som nemohla dostatočne vymývať. Tiež by asi stačilo menšie množstvo múky – použila som skoro plnú šálku.

Výsledok, uspokojivý – vlasy sú pekné skoro dva týždne (v tom rozmedzí som ich cca dva, trikrát umyla vodou). To tu pri klasickom šampónovom kolobehu – „dva dni a dosť“ rozhodne nebolo.

Múku som skúsila iba zatiaľ iba raz, no uvidíme. Alternatív je veľa treba skúšať, o ďalšej, veľmi neobvyklej, čítajte ďalej.

POPOL

Ďalšiu alternatívu mi poradil dobrovoľník zo Švédska. Tak mi jeden deň hovorí, či som už skúšala popol. Vravím si...tiijo, to je husté. Tak pri ďalšej príležitosti – v tomto prípade festivalu si vravím „je čas!“. Keďže som túto alternatívu skúšala v našich vtedajších domácich podmienkach, teda bez sprchy (a vodu si treba doniesť z nie úplne blízkeho zdroja), spolu so zistením, že sme jej v danom momente nemali úplne veľa, to bola ...no zábava. Postup si dovolím rozpísať, lebo mi to pripadá zaujímavé.

Popol z nášho ohniska (nepálime tam smeti a močiť doň je prísne zakázané) naberám do plastovej nádobky, takej od cottage cheesu, pretože takú sme doma práve mali. Snažím sa z neho vybrať väčšie uhlíky. Pridám do nádobky vodu...nejaké uhlíky ešte vyplávajú, aj tie vyberám. Predkloním si hlavu a cca na temeno si nalejem všetko čo je v nádobke. Zdá sa mi, že účinnej látky je málo (respektíve dosť, ale blbo rozdistribuovanej), tak proces naberania popola z ohniska opakujem, lejem na hlavu kade tade. Pridávam trochu vody – nie veľa, šetríme. Prsty užívam rovnakým spôsobom, ako by to bol šampón. Keď sa mi zdá, že je to čo má byť všade, kde má byť, prichádza umývacia fáza. Mám na to cca 4 litre vody...uff. Vymývam všetko, najlepšie ako sa dá. Fáza schnutia prebieha pomerne rýchlo, von je teplo. Vlasy sú drsné, vyzerám tak trochu akoby som mala dredy. Fáza česania...náročná! Na Ľudkino odporúčanie už nejaký čas vlastním celodrevenú kefu s diviačími štetinami (bez tej gumenej časti) a som s ňou veľmi spokojná. Toto na ňu bolo trochu veľa. Aj na mňa, vyčesávam popol spojený s niečím do lepkavej substancie...nie je toho veľa a nie je to ani také hrozné ako to vyzerá, keď je to napísané. Výsledok...wohooo...vlasy sú krásne...jeden by neveril. Česanie ide každým dňom o niečo lepšie, kefa je po tom stále čierna, spolu s mojimi rukami. Vlasy držia (s občasným umytím vodou) opäť cca dva týždne. Svrbenie je štandardné (nič hrozné, povedala by som, že menej, ako pri čisto vodnej fáze), až na to, že keď sa poškrabkám, za nechtami mám čierny popol. Vankúš zostáva, na počudovanie, bez stopy.

 

Po tejto skúsenosti, poučená, na ďalší pokus popol preosievam, aplikujem suchý, postupne a menej a uisťujem sa, že mám po ruke vodný zdroj. Výsledok – česanie z dôvodu  veľa veľa práce až po štyroch dňoch, do vtedy dredový look, ktorý je tiež ok. Po česaní, opäť náročnom, vlasy sú z popola jednoducho tvrdé (môže to samozrejme byť spôsobené aj česacím omeškaním), je výsledok opäť super. Trvanie uspokojivého vzhľadu...znovu približne dva týždne.

KAKAO

Občas sa podmienky v ktorých sa nachádzam menia. Teraz som sa ocitla doma u môjho ocka – rozumej byt. Podmienky sú teda tečúca voda, žiaden popol, žiadna múka (aj keby bola, je tu veľký strach z upchania odtoku, viem, trochu alibistické, keďže v hoteli som to riskla). Rozmýšľam teda nad inými alternatívami a tu to príde: kakao ako suchý šampón! Niekde som to už pred časom čítala, tak prečo to nevyskúšať? Funguje pre hnedovlásky, alebo pridá nejaký ten odtieň.

Z daných podmienok som tento krát teda nepoužila ani vodu a kakao ocko mal...takže ide sa na to! Vlasy najprv rozčešem, ešte sú tam zvyšky lepivej hmoty po popole. Kakao aplikujem postupne nad umývadlom. Čo najviac sa snažím nepokropiť celú kúpeľňu vrstvou hnedého jemného prášku. Celkom mi to vychádza, umývadlo je obetný baránok. Vonia to príjemne a celkovo proces je prekvapivo v pohode. Výsledok je badateľný okamžite. Kakao mám všade kde má byť, idem na to intuitívne, a teda pristupujem k vytriasacej fáze, stále nad umývadlom. Nasleduje fáza vyčesávanie. Vlasy sú mäkké, dobre manipulovateľné. Ide to. Pre porovnanie asi o 50% ľahšie ako s popolom. Kefa je od kakaa, čo nie je žiadne prekvapko. Vlasy sú po vyčesaní super, ako bonus voňajú ako kakao a chytili jemne iný odtieň hnedej...môže byť. Zatiaľ je tomu päť dní a vlasy sú stále super. Umyť vodou som sa ich ešte neodvážila, aj to príde a dám vedieť. Keď sa poškrabkám za nechtami mám kakauko, čo je o niečo lepšie ako popol. Vankúš bez ujmy, zato zadná časť goliera bielej košieľky oblečenej na druhý deň po zákroku to schytala. Nič strašné...operieme.

Doplnenie o skúsenosti po umytí vodou: keď vlasy umývate, voda je kakaová. Kakao sa umyje, vlasy sú mastné.

Ďalšie doplnenie: efekt umytých vlasov sa skrátil na cca 6 dní.

bottom of page