Vo Vrbovciach našli „elixír mladosti“.
Aj tak by sa dal označiť fakt, že sa niektorí obyvatelia Vrboviec a okolia rozhodli venovať pravidelnému cvičeniu ázijskej formy práce so životnou energiou, zvanom Čchi Kung.
„Čchi“, ako to nazývajú v Číne alebo „živa“ v slovanskom prostredí je súhrn energií prúdiacich v našom tele (napr. aj bioelektrická tvoriaca naše biopole alebo auru).
Energia prúdi v našom tele po dráhach a rozvádza všetko dôležité tam, kde je to potrebné (okrem iného aj kyslík a živiny dráhami krvného obehu). Kĺby predstavujú dopravné uzly alebo križovatky, kde je prietok energie vystavený často väčšiemu tlaku z jednoduchého dôvodu – zospodu tlačí na dráhu kĺb a zvrchu pokožka, ktorá je napnutá prirodzenou pružnosťou. Ak sa k tomu pridá nesprávna motorika, môže dôjsť k problému – k upchaniu dráhy. To môže mať za následok, že po A) energia sa nedostane tam kam má a chýba tam (napr. chladné nohy, ruky, nedostatočné trávenie alebo mozgová činnosť) a po B )hromadí sa na mieste, kde môže vyvolať deformácie až vážne poškodenia (zápaly, opuchy, problémy s trávením atď.). Stačí, ak si to prevedieme do analógie tečúcej rieky, ktorá zavlažuje okolitú vegetáciu. Ak niekam vodu nedopraví, vegetácia vysychá. Ak je koryto rieky úzke alebo upchaté, voda sa vyleje a pôsobí na okolie deštrukčne. Dosť však bolo teórie. Ako tomu môžeme zabrániť?
Na prvom mieste je správna motorika alebo používanie tela. Bez úprimnosti samého k sebe to však nepôjde.
Kŕče svalov, seknutia v krížoch kvôli nesprávnej polohe pri zdvíhaní bremien, zmenšovanie hybnosti chodidiel, ramien, zápästia, krku, bedrových kĺbov, poškodené karpálne tunely – to je len krátky výpočet problémov, s ktorými sa už dnes stretávajú ľudia v každom veku a často si za to môžu hlavne sami. Návšteva u lekára a nasledovné ošetrenie formou obstrekov či analgetík má väčšinou krátkodobé trvanie, veľa škodlivých vedľajších účinkov a dlhodobo môže viesť v prípade tých vážnejších problémov aj na operačný stôl. Je až zarážajúce, aké veľké percento obyvateľov „si zvyklo“ ísť pod skalpel namiesto toho, aby sa pozrelo pravde do očí – že na jednej strane za vzniknutý stav môžu sami, no zároveň na tej druhej strane – majú moc sami tento stav zvrátiť a prevziať kontrolu nad svojím zdravím.
„Aj by som cvičil, ale neviem si nájsť čas.“ – znie niekedy z úst ľudí. Ak sa však už nachádzame v štádiu, že riešenia aktívne hľadáme, predstavuje Čchi Kung skutočne komplexné cvičenie, ktoré bolo vyvíjané majstrami bojových umení a zdravovedy po vyše 2500 rokov za účelom navrátenia a udržania zdravia pomocou cvikov, ktoré nás učia správnej motorike, t.j. pohybu jednotlivých častí nášho tela v ideálnych polohách pri rovnomernom a hlbokom dýchaní. Postupne sa toto umenie rozšírilo z Ázie do celého sveta a dnes existuje mnoho trénerov a centier v Európe a teda aj v Čechách a na Slovensku. Stálym opakovaním cvikov pri čo najpomalšom tempe má mozog aj telo dostatok času na zapamätanie si/uvedomenie nových dráh pohybu tela a následne ich zvládnutie na podvedomej rovine, kde už nemusíme premýšľať nad pohybom a telo samo ide tou správnou cestou. Tieto zdraviu prospešné dráhy pohybu nášho tela vychádzajú z akéhosi geometrického ideálu, ktorý je určený anatómiou ľudského tela. Najkrajšie je to vidieť pri pohybovom prejave tanečníkov alebo gymnastov, kde estetika pohybu zároveň jasne podčiarkuje jeho efektivitu a prospešnosť pre telo. Práve toto sa snažíme pri cvičení naučiť, absorbovať a následne používať pri našich každodenných aktivitách. V preklade, používať naše telo správnym spôsobom. To isté platí aj pre dýchanie. Jednotlivé cviky sú síce venované rôznym častiam tela, avšak vždy komplexné, so zapojením celého tela. Dochádza k opätovnému obnoveniu pohybovej kapacity kĺbov, šliach a svalov a predovšetkým k rozvoju hrubej aj jemnej motoriky. Niektoré cviky sú tak komplexné, že je pri nich potrebné využívať predstavivosť. Predstavujeme si, že sme ohybní ako vodné rastliny alebo tráva vo vetre. Vtedy myseľ najlepšie koordinuje náš pohyb. Každý z nás má tieto obrazy zažité a preto mozog nepotrebuje nič prepočítavať, chápe to a vie to „podať ďalej“ zvyšku tela.
Všetko ide lepšie s pravidelným dýchaním.
Základom tohto „elixíru mladosti“ je hlavne pravidelné a rovnomerné dýchanie. Nádych a výdych s pohybom bez zadržiavania zamedzuje vzniku stresu ꞊ tlaku na dvoch úrovniach. Prvá úroveň je psychická, keď sa myseľ sústredí na dych a tým nám neprináša myšlienky o tom, čo sme mali alebo máme urobiť a zotrvávame v prítomnom okamžiku. Druhou úrovňou je fyzická, keď sa napríklad v dôsledku obáv, strachu alebo hnevu zvýši tlak v brušnej dutine na vnútorné orgány, kde sa „zráža“ krv aj energia. V bežnom živote sme vystavovaní situáciám vyvolávajúcim stres tak často, že si to už ani neuvedomujeme. Sme pod jeho vplyvom a dych zadržiavame tak, že skoro ani nedýchame. Tieto situácie asi najlepšie označujú spojenia ako „lapať po dychu“, „zatajiť dych“. Energia vtedy neprúdi, jej tok je v niektorom mieste zastavený a tým vzniká hore uvedený tlak ꞊ stres, ktorý je potrebné si uvedomiť. Keď tento tlak nevzniká, resp. sa nám napríklad cvičením Čchi Kung darí tento tlak pravidelne uvoľňovať, naše orgány a telo prosperujú, sú dobre zásobované životnou energiou, dobre regenerujú a omnoho pomalšie podliehajú faktorom spojených s vekom a opotrebovaním.
Vzdelanie o strese a prevencii pred ním, u nás od detstva prakticky neexistuje, čiže prídeme do dospelosti nepripravení čeliť náporu spoločnosti, ktorá sa nás snaží presvedčiť o tom, že je správne a spoločensky žiaduce pracovať „od vidím do nevidím“, až kým človek „nevyhorí“. Spomeňme si na inzerciu práce pre mladých ľudí, tzv. „pasce na manažérov“ („hľadá sa mladý, dynamický, ambiciózny, flexibilný, hladný po osobnom raste,s motivačným ohodnotením). Už tieto frázy samotné vyvolávajú pocit, že treba utekať a rozbehnúť sa najradšej hneď, aby bol človek na pracovnom pohovore už v pokluse a mohol bežať ďalej a nemyslieť na nič iné, len ako plniť plán zamestnávateľa. Bežné sú napríklad vyjadrenia „neviem, kde mi hlava stojí“, „nemám čas na hlúposti“, „nikdy neobsedím“, „viem si nájsť stále prácu“ – tieto sú spoločensky vnímané ako pozitívne vzhľadom na osoby, ktorých sa to týka. Sú považované za ekvivalent usilovnosti a tým pádom cnostné a žiaduce. Často však sú tieto osoby ľuďmi, ktorí vo vnútri trpia veľkým stresom a nevedia sa uvoľniť, čo môže viesť k tým najvážnejším ochoreniam súčasnosti. Pritom žijeme v čase, kedy máme dostatok všetkého na uspokojenie našich základných aj nadbytočných potrieb. Stačí sa možno len na chvíľu zastaviť a pozrieť sa na seba a to, čo skutočne potrebujeme.
Je treba dodať, že ľudské telo nie je stavané na pracovnú monotónnu záťaž 8 a viac hodín denne, ani na profesionálne športové výkony. Ak sa tomuto civilizačnému tlaku nedokážeme z akýchkoľvek dôvodov vyhnúť, žiada si to pravidelnú a dôkladnú údržbu vedomím cvičením. Tým získame nástroj, ktorý nám pomôže v každodennom živote byť ohybnejší, uvoľnenejší a pripravený lepšie zvládať to, čo príde. Telo aj myseľ sa nám štedro odvďačia a náš život sa stane ľahším.
Cviky sú vyvinuté pre atlétov aj ľudí po úrazoch.
Je preto vhodné absolvovať cestu do svojho vnútra. Tak často ako sa dá. Na začiatok možno jeden - dvakrát do týždňa. Hlavne pomaly a pozorne. Pozrieť sa, v akom stave sú moje vnútorné orgány, svaly, šľachy, kĺby, žalúdok, pľúca, precítiť ich fungovanie a posielať moju pozornosť, energiu, kyslík alebo teplo tam, kde to potrebujem. Preto je toto cvičenie označované aj ako „vnútorný štýl“, vďaka ktorému cvičenec zameriava svoje vnímanie smerom dovnútra. Aby odišla bolesť, zlepšila sa ohybnosť, zvýšila sa sila a vrátilo sa „sebavedomie“. A to sebavedomie nie v zmysle „hrdosť“ alebo „pýcha“, ale „sebavedomie ꞊ uvedomenie si seba samého a svojej zodpovednosti za svoje zdravie“.
Cvičenie Čchi Kung bolo skutočne po stáročia vyvíjané ako prevencia a náprava zdravia pre ľudí ťažko pracujúcich, pre vojakov bojujúcich v bitkách a neskôr, v súčasnej dobe, aj pre športovcov a ľudí po úrazoch a operáciách. Jednotlivé zostavy cvikov je možné prispôsobovať čo sa týka intenzity aj hĺbky precvičovania podľa individuálnych potrieb. Sú vhodné pre ľudí bez rozdielu pohlavia a veku. Jednotlivé formy sú zamerané na zlepšenie koordinácie, kde je kladený veľký dôraz aj na spoluprácu pravej a ľavej hemisféry. Takýmto spôsobom aktívne pôsobíme aj proti vzniku mozgových degeneratívnych ochorení, ktoré sú v súčasnosti tak rozšírené.
Čchi Kung patrí na čerstvý vzduch, teda určite aj na myjavské Kopanice
Jóga alebo Čchi Kung patria k aktivitám, ktoré boli až donedávna skôr výsadou mestského života. V súčasnosti sa ponuka podobných aktivít rozširuje aj do menších miest a na vidiek, čo je len dobre. Ak spojíme príjemné cvičenie na čerstvom vzduchu s kvalitnou domácou zdravou stravou, dostávame sa k rozlúšteniu tajomstva sľúbeného „elixíru mladosti“. Ako sa ukazuje vo Vrbovciach a okolí (v súčasnosti sa vďaka Škole Šeliem dostalo toto cvičenie aj na susednú Moravu, do Velkej nad Veličkou), ak veľa pracujeme v záhrade, na poli, či okolo domu, takýto aktívny relax príde naozaj vhod. Pretože vo Vrbovciach dobre vedia, že „v zdravom tele, zdravý duch.“
Autor: Peter Kotus,
Inštruktor Kung Fu a Čchi Kung Školy Šeliem,
kondičný trenér 1.stupňa